cerastes سواری کرمان میلیون دوچرخه

cerastes: سواری کرمان میلیون دوچرخه زاهدان دوچرخه سوار دوچرخه سواری ورود تیم

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی هواشناسی بازار ارز و سکه

در نخستین روز هفته جو متغیری بر بازار ارز و سکه حاکم بود؛ جابه جایی قیمت در هر دو بازار زیاد بود و روند قیمت سکه و دلار حالت رفت و برگشتی داشت. روز شنبه، دلار د

هواشناسی بازار ارز و سکه

هواشناسی بازار ارز و سکه

عبارات مهم : بازار

در نخستین روز هفته جو متغیری بر بازار ارز و سکه حاکم بود؛ جابه جایی قیمت در هر دو بازار زیاد بود و روند قیمت سکه و دلار حالت رفت و برگشتی داشت. روز شنبه، دلار در همان ساعات ابتدای روز به سرعت توانست به یک مرز روانی مهم برسد؛ با این حال، با برخورد به این نقطه معامله گران از موقعیت خرید خارج شدند و فروش های ارزی را زیاد کردن دادند. سکه نیز در معاملات نقدی بازار بین دو مرز ۲ میلیون و ۶۰۰ و ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان نوسانات خود را ثبت کرد.

هواشناسی بازار ارز و سکه

گسل هایی که در هفته گذشته فعال شده است بودند، روز شنبه دلار را به مرز جدیدی بردند؛ با این حال، اصلاحات قیمتی از اواسط روز این ارز را به چند کانال پایین تر از سقف روزانه برد. در نخستین روز هفته، دلار در بازار غیررسمی در ابتدای روز ۷ هزار و ۶۰۰ تومان قیمت خورد که حدود ۱۰۰ تومان بالاتر از قیمت بسته شده است روز پنج شنبه بود. روند افزایشی در همان ابتدای روز با سرعت زیادی پیگیری شد و قیمت به آسانی وارد مرز ۸ هزار تومانی شد. با این حال، از اواسط روز قیمت در مسیر معکوس قرار داده شد و تا ساعت ۴بعدازظهر تا ۷ هزار و ۷۰۰ تومان عقب گرد کرد.

مانند بازار ارز، در بازار سکه نیز جو متغیری بر بازار حاکم بود و قیمت ها در رفت و برگشت بودند. روز شنبه، سکه تمام بهار آزادی در ابتدای روز قدم به کانال ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی گذاشت، ولی در ادامه روز با کم کردن از این مرز در سطح ۲ میلیون و ۶۸۰ هزار تومان به کار خود آخر داد. این قیمت ۱۰۰ هزار تومان بالاتر از قیمت بسته شده است روز پنج شنبه بود. رشد بهای سکه بیش از هر عاملی ناشی از زیاد کردن قیمت دلار بود. با این حال، بعضی زیاد کردن سقف قیمت ها در معاملات آتی آبان و دی ماه را در زیاد کردن خریدهای بازار نقدی موثر دانستند. روز شنبه، قیمت در سررسیدهای ماه های یاد شده است بعضا به بالای ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیده بود.

در نخستین روز هفته جو متغیری بر بازار ارز و سکه حاکم بود؛ جابه جایی قیمت در هر دو بازار زیاد بود و روند قیمت سکه و دلار حالت رفت و برگشتی داشت. روز شنبه، دلار د

هشداری که جدی گرفته نشد

پیش تر «دنیای اقتصاد» در گزارش های متفاوت نسبت به اتخاذ بعضی سیاست های ارزی هشدار داده بود. در کنار این، بعضا به واسطه رصد روزانه قیمت ها، در مورد اتفاقات احتمالی پیش روی بازارها اخطار داد؛ ولی همزمان با مشورت با کارشناسان راه حل هایی را جهت جلوگیری از وقوع این اتفاقات یا چگونگی مقابله با آنها مطرح کرد.

هفته گذشته نیز این رسانه منشتر شدن گزارشی با عنوان «گسل های فعال در بازار ارز» نسبت به نوسانات احتمالی قیمت هشدار داد. رشد قیمت حواله درهم به بالای هزار و ۹۰۰تومان و نزدیکی زیاد به مرز ۲ هزار تومانی در کنار تثبیت دلار بالای مرز روانی ۷هزار تومانی دو علامت هشدار بودند که در آن گزارش به آنها اشاره شده است بود. با این حال، هشدارهایی که مطرح شدند، نه تنها جدی گرفته نشد؛ بلکه بعضا با تفاسیر ناصواب همراه شد.

در واقع، به جای آنکه جهت این هشدارها راه علاجی صورت گیرد، به هشدار دهنده اتهام زده شد. در نظر بگیرید یک ساختمان در معرض زلزله قرار دارد. کارشناسان این احتمال را به اطلاع مسوولان امر می رسانند، ولی به جای اینکه فکری به حال ساختمان و پرسشها اطراف هشدار شود، کارشناسان مورد اتهام قرار بگیرند که اساسا به چه علت چنین مسائلی را مطرح کرده اند. با جدی گرفته نشدن روند قیمت درهم، روز پنج شنبه قیمت درهم از مرز ۲ هزار تومان عبور کرد و روز شنبه خود را به بالای سطح ۲ هزار و ۱۰۰ تومانی رساند. قرار گرفتن دلار بالای مرز ۷ هزار و ۴۰۰ تومانی نیز موجب ورود تقاضای تازه به بازار شد؛ ورود تقاضای تازه فنی و سرمایه گذاری در مقطعی از روز گذشته قیمت را تا ۸ هزار تومان اوج برد. در این میان، قیمت یورو و پوند تحت تاثیر نوسانات بازار به سطوح جدیدی وارد شدند.

هواشناسی بازار ارز و سکه

دو ارز اروپایی روز گذشته بالای سطوح ۹ و ۱۰ هزار تومانی نوسان کردند؛ توصیه مثبت بازار در روز گذشته آن بود که بعد از رسیدن به مرز ۸ هزار تومانی، معامله گران موقعیت خرید را ترک و زیاد تلاش کردند ارز خود را بفروشند. این مساله می تواند نشان دهنده آن باشد که این مرز به عنوان سقف مقاومتی تازه در بازار فعالیت خواهد کرد و در صورتی که بازارساز به موقع وارد بازار شود، می تواند مانع از ادامه نوسانات افزایشی دیگر در بازار شود. البته باید این توصیه را در نظر داشت که تغییرات در بازارها در حال حاضر به سرعت رخ می دهد و باید سیاست های تازه جهت برخورد با نوسانات نیز در این شرایط با سرعت و دقت بیشتری اتخاذ شوند.

اثر ممنوعیت واردات بر دلار

در نخستین روز هفته جو متغیری بر بازار ارز و سکه حاکم بود؛ جابه جایی قیمت در هر دو بازار زیاد بود و روند قیمت سکه و دلار حالت رفت و برگشتی داشت. روز شنبه، دلار د

ممنوعیت ورود بعضی کالاها و تخصیص ارز ۴ هزار و۲۰۰ تومانی به آنها، انتظارات دو گانه ای را در میان فعالان ایجاد کرد. عده ای معتقدند، عدم تخصیص ارز به این گروه کالاها منجر به ورود تقاضای این بخش به بازار آزاد می شود و در نتیجه زیاد کردن تقاضا، قیمت ها می توانند رشد بیشتری را تجربه کنند. با این حال، عده دیگری عنوان کردند از بین بردن واردات ماشین می تواند موجب صرفه جویی زیادی در مصرف ارز شود و تخصیص این ارزها به سایر کالاها، کمی فشار را از بازار کم می کند. در واقع از نظر آنها شاید بشود سایر کالاها را قاچاق و مصرف کرد؛ ولی ورود ماشین به داخل کشور از این بعد سخت تر خواهد شد. در این میان، بعضی خبر ممنوعیت واردات را چندان بر نوسانات قیمتی دلار موثر ندانستند. آنها باور داشتند، احتمال بازگشت کشور عزیزمان ایران به لیست سیاه FATF یکی از عواملی است که توانست انتظارات قیمتی را در جهت صعودی قرار دهد. البته بخش زیادی از معامله گران، اعتقاد دارند خبرهای روزهای اخیر در رشد قیمت ها چندان اثری نداشته است و زیاد نبود تصویر العمل نسبت به زیاد کردن قیمت ها انتظارات افزایشی را نیرومند تر کرده هست. به گفته آنها، روند صعودی قیمت و شکست پیاپی مرزهای مقاومتی موجب شده است است که از یک سو تقاضای سرمایه گذاری و از سوی دیگر تقاضای فنی وارد بازار شود.

در کنار این، در روزهای اخیر ارزش دلار در بازارهای مرزی بالاتر رفته است و ارزش قیمت حواله درهم نیز با سرعت زیادی در مسیر صعودی قرار گرفت. روز شنبه، ارزش دلار در منطقه سلیمانیه عراق، در کانال ۷ هزار و ۷۰۰ تومان قرار داده شد و در هرات افغانستان نیز این ارز به آستانه مرز ۷ هزار و ۷۰۰ تومانی رسید. در این میان، رشد قیمت حواله درهم به بالای ۲ هزار و ۱۰۰ تومان متغیر مهم تری بود که انتظارات افزایشی را در بازار داخلی اوج برد. قیمت حواله درهم و دلار به صورت سنتی رابطه مستقیم با یکدیگر دارند و زیاد کردن یکی منجر به رشد دیگری می شود.

هواشناسی بازار ارز و سکه

دشواری خرید دلار، ورود به بازار طلا

عده ای از فعالان باور دارند، ممنوعیت معاملات دلار موجب ورود بخشی از تقاضا به بازار مجاز طلا و سکه شده است هست. از نظر آنها همین عنوان شدت نوسانات سکه و طلا را زیاد کردن داده و موجب شده است است که سکه بالاتر از ارزش ذاتی خود معامله شود. به گزارش «ایرنا» ابراهیم محمدولی، مدیر اتحادیه طلا اعلام کرد: قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح تازه به دلایل روانی حدود ۴۰۰ هزار تومان حباب دارد. وی راجع به چرایی زیاد کردن قیمت گفت: بخش عمده ای از این زیاد کردن قیمت دلایل روانی دارد؛ اعلام سیاست تازه بانک مرکزی مبنی بر عرضه گواهی پیش فروش سکه، این شایعه را در بازار به وجود آورده که قرار نیست سکه های پیش فروش شده است به خریداران تحویل داده شود. وی افزود: در حالی که مسوولان بانک مرکزی گفته اند تحویل سکه های پیش خرید شده است قطعی هست، ولی تا زمانی که بازار با شرایط و سیاست های تازه آشنا و این گواهی ها به بورس عرضه شود، اثر روانی خود را بر بازار خواهد داشت. محمدولی، فشار تقاضا بر بازار را عامل دیگر در زیاد کردن بهای سکه دانست و افزود: محاسبه های ما نشان می دهد هر قطعه سکه تمام حدود ۴۰۰هزار تومان حباب دارد.

رئیس اتحادیه طلا در عین حال قیمت طلای خام را فاقد هر گونه حباب قیمتی دانست و گفت: اکنون قیمت طلای خام به قیمت های جهانی آن نزدیک شده است هست. محمدولی، تنش در روابط تجاری آمریکا و چین را یکی از دلایل زیاد کردن قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی دانست و گفت: با این حال زیاد کردن بهای طلا در بازار کشور عزیزمان ایران دلایل داخلی دارد.

واژه های کلیدی: بازار | میلیون | روز گذشته | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog