cerastes سواری کرمان میلیون دوچرخه

cerastes: سواری کرمان میلیون دوچرخه زاهدان دوچرخه سوار دوچرخه سواری ورود تیم

گت بلاگز اقتصادی مسئولان پاسخگو نیستند ، گوسفندان مقصر گرانی گوشت هستند!

نرخ گوشت گوسفندی از مرز ۵۰ هزار تومان نیز عبور کرده که قصابان علت مهم این امر را گرانی یکباره دام زنده به باعث کمبود در بازار می‌دانند.

مسئولان پاسخگو نیستند ، گوسفندان مقصر گرانی گوشت هستند!

به گزارش خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، علی رغم اذعان مسئولان مبنی بر اوضاع مناسب عرضه دام زنده و تلاش جهت اصلاح اوضاع، ولی طی هفته های اخیر روند زیاد کردن قیمت گوشت گوسفندی در مغازه های سطح شهر ادامه دار شده است که همین امر نگرانی هایی جهت مصرف کنندگان ایجاد کرده است.
گزارشات میدانی حاکی از آن است قیمت گوشت گوسفندی از مرز ۵۰ هزار تومان نیز عبور کرده که قصابان علت مهم این امر را گرانی یکباره دام زنده به باعث کمبود در بازار می دانند.

عبارات مهم : بازار

حال جای این پرسش در افکار عمومی مطرح است که آیا مسئولان مربوطه با وجود صحبت هایی مبنی بر وفور کالا توان کنترل قیمت گوشت قرمز را ندارند؟
محمد رضا ملاصالحی مدیر کل مرکز اصلاح نژاد دام وزارت جهاد در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی ، با اشاره به دلایل نوسانات قیمت گوشت قرمز اظهار داشت: طبق سنوات گذشته و متناسب با فصل زایش و کوچ عشایر دام به میادین عرضه می شود.
وی افزود: بعضی در هنگام خرید دام از دامدار متقاضی سن خاصی از دام هستند که درنهایت این امر اخلال اوضاع بازار و زیاد کردن قیمت گوشت جهت مصرف کننده را به همراه دارد که هیچ گونه ارتباطی به دامدار ندارد.
ملاصالحی با بیان اینکه میانگین قیمت هر کیلو دام زنده سبک ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان هست، عنوان کرد: در میزان عرضه دام عوض کردن خاصی صورت نگرفته و تنها در سیستم انتقال دام از دامداری به کشتارگاه و سپس قصابی اخلال صورت گرفته است.
مدیر کل مرکز اصلاح نژاد دام وزارت جهاد تصریح کرد: با توجه به اوضاع مناسب جوی، عشایر با تاخیر به مناطق ییلاقی می آیند، ولی آینده نگری می شود که تا آخر اردیبهشت با زیاد کردن حجم عرضه و تمهیدات جهت واردات دام سبک جهت ماه رمضان مسئله خاصی نداشته باشیم.
***تاخیر در عرضه دام از سوی عشایر گرانی به بار آورد
علیرضا عزیزاللهی مدیر عامل اتحادیه دامداران در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی ، با اشاره به اینکه عمده عرضه دام زنده از طریق شبکه عشایر صورت می گیرد، افزود: با وجود اوضاع مناسب هوا و مراتع، عرضه دام به باعث وزن بالاتر از سوی عشایر با کمی تاخیر اتفاق می افتد.
وی افزود: دستگاه های متولی تنظیم بازار باید بحث های متفاوت را رصد کنند و به موقع بتوانند دام در میادین را جمع آوری و ذخیره سازی نمایند تا در چنین مواقعی نگرانی جهت عموم مردم پیش نیاید.
عزیزاللهی با بیان اینکه سیستم دامپروری از روستایی به سمت و سوی صنعتی در حال حرکت هست، گفت: دامداری های صنعتی به باعث نبود علوفه ارزان در محیط زیست مجبور هزینه هایی می شوند که این امر در کنار عملکرد واسطه ها می توانند نوسانات قیمت در بازار را رقم زند.
مدیرعامل اتحادیه دامداران ادامه داد: علی رغم عدم عوض کردن قیمت دام و و نوسانات قیمت گوشت در بازار می توان گفت که این امر ناشی از عملکرد شبکه واسطه است که دستگاه های متولی باید نسبت به سودجویی این شبکه ها که نقش بسزایی در قیمت ها دارند، جلوگیری نماید.
*** دستگاه های نظارتی مقصر آشفته بازار هستند
منصور پوریان مدیر شورای تامین کنندگان دام زنده در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی ، بیان کرد: قصاب ها و اعضای اتحادیه گوشت گوسفندی میل به به خرید تفکیکی دام دارند به طوریکه از هر گله بهترینشان را گزینش نمایند و این درحالی است که دامداران ترجیح می دهند گله خود را به صورت یکجا به فروش رسانند.
وی افزود: سیستم قصابی نه تنها از خرید گله دامدار به صورت یکجا امتناع می نماید بلکه بره های شیری امسال را نیز به تعداد محدودی خریداری می نماید که درنهایت این امر موجب خرید دام با قیمت ۱۵ الی ۱۶ هزار تومان از دامدار و زیاد کردن بی رویه قیمت گوشت از سوی مغازه داران در بازار را به همراه دارد.
پوریان با بیان اینکه گرانی گوشت در بازار کاذب هست، تصریح کرد:سیستم نظارتی دقیقی بر بازار وجود ندارد که تمامی پرسشها را رصد و نظارت کند از این رو این امر موجب سودجویی سیستم دلالی شده است است.
برای اطلاع از صحت و سقم ماجرا با مدیر اتحادیه گوشت گوسفندی تماس گرفتیم که بهانه های متفاوت حاضر به پاسخگویی نشدند.
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: بازار | سیستم | خبرنگار | کشاورزی | اقتصادی | دامپروری | کوچ عشایر | گوشت گوسفندی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog